Dorośli, którzy zdają sobie sprawę, że pochodzą z rodzin adopcyjnych albo osoby, które w wieku dojrzałym dowiedziały się o tym fakcie próbują często znaleźć korzenie swojej pierwotnej rodziny. Szukanie kontaktu do krewnych może być niekiedy utrudnione ze względu na brak czasu, informacji czy umiejętności. Z pomocą mogą przyjść detektywi. Prywatny śledczy zorganizuje śledztwo, które prowadzi do odszukania rodziny. Jak zabrać się za poszukiwanie krewnych przez detektywa? Podpowiadamy.
Adopcja w polskim prawie to kompletne przekazanie praw rodzicielskich. Rodzina adopcyjna nie staje się formą opieki zastępczej, a podstawową jednostką wychowawczą. Rodzice adopcyjni mają dokładnie takie same prawa i obowiązki wobec dziecka, jak rodzice biologiczni. Niekiedy jednak adoptowany, najczęściej dorosły już człowiek próbuje dokopać się do swoich korzeni. Powody takiego stanu są różne.
Dlaczego warto znaleźć krewnych po adopcji?
Motywacji do nalezienia krewnych jest naprawdę mnóstwo. Niekiedy jest to po prostu chęć sprawdzenia tego „kim jesteśmy”. Wystarczy odpowiedź na pytanie skąd pochodzą moi rodzice, jak wyglądają i kim są w danym momencie. Niektórzy podchodzą do sprawy jednak w sposób bardziej szczegółowy.
- Poszukiwanie odpowiedzi na pytanie o powód przekazania do adopcji – wiele osób zadaje sobie pytanie „dlaczego?”. Próba weryfikacji sytuacji jest bardzo często istotnym czynnikiem dominującym w poszukiwaniu faktycznych krewnych.
- Informacje na temat pochodzenia i historii rodziny – wielu adoptowanych chce poznać historię swojej rodziny, nie tylko pod kątem biologicznych rodziców, ale całego drzewa genealogicznego. Historia ta może być pomocna w prowadzeniu karier w branżach, gdzie pochodzenie może być przedmiotem weryfikacji lub debaty publicznej (np. w polityce).
- Chęć skontaktowania się z krewnymi – chęć kontaktu jest jednym z najczęściej wskazywanych powodów poszukiwania krewnych. Przekazani do adopcji chcą porozmawiać z krewnymi, zobaczyć jak żyją, czego
- Poszukiwanie spadkobierców – zdarza się, że przekazani do adopcji poszukują spadkobierców majątku. Co ważne, polskie prawo nie przewiduje możliwości dziedziczenia po rodzinie biologicznej przez dziecko, które zostało oddane do adopcji.
- Weryfikacja pokrewieństwa w narzeczeństwie – to istotny problem. Jeżeli zachodzi podejrzenie, że w związek małżeński mogą wejść np. biologiczne rodzeństwo lub bliskie kuzynostwo, warto to zweryfikować.
- Kwestie zdrowotne – może się zdarzyć, że znalezienie biologicznej rodziny to być albo nie być dla adoptowanego lub jego dziecka. Krewni mogą oddać szpik, narządy, stanowią podstawę do badań genetycznych itd.
Poszukiwanie krewnych może dotyczyć nie tylko rodziców. Wielu adoptowanych chce odszukać także rodzeństwo, kuzynostwo, dziadków czy wujostwo.
Jak zabrać się za poszukiwanie krewnych? Które informacje należy przygotować?
Przede wszystkim dobrze porozmawiać z rodzicami adopcyjnymi. Ci mają niekiedy informacje (w mniejszym lub większym zakresie) dotyczące biologicznej rodziny adoptowanej osoby. Jeżeli ci nie dysponują takimi informacjami albo nie chcą ich przekazać – można spróbować skontaktować się z urzędami, które powinny mieć dane rodziców biologicznych. Placówki takie jak domy dziecka czy inne ośrodki adopcyjne mogą też pomóc w odszukaniu krewnych.
Warto wystąpić do Urzędu Stanu Cywilnego o odpis aktu urodzenia. Tam powinny znaleźć się dane rodziców. Możesz też wystąpić do właściwej parafii o pomoc w odpisaniu aktu chrztu (jeżeli takowy miał miejsce). To ułatwi późniejszą pracę detektywowi.
Im więcej dokumentów zaczniesz zdobywać na własną rękę, tym śledztwo będzie bardziej efektywne i zakończone sukcesem. Pomożesz też detektywowi w znalezieniu punktu zaczepienia.
Jak detektyw poszukuje krewnych osób adoptowanych?
W przypadku zawiłych spraw warto poprosić o pomoc detektywa, który ma doświadczenie w budowaniu drzew genealogicznych, poszukiwaniu krewnych czy osób zaginionych. Jego umiejętności, wiedza i znajomość technik analizy faktu na pewno przybliżą do znalezienia bliskich.
Jak będzie działać detektyw? Pracę można podzielić na dwa główne etapy. Pierwszy to zdobywanie jak największej ilości danych i dowodów wstępnych. Istotne są dokumenty, zdjęcia, rozmowy z rodziną adopcyjną czy placówką, w której przebywał adoptowany.
Co jeszcze będzie robił detektyw, aby znaleźć biologiczną rodzinę osoby adoptowanej? Przede wszystkim musi podjąć analizę zebranych danych i dopiero na ich podstawie opracuje strategię działania. Detektyw chcąc dotrzeć do rodziny biologicznej powinien korzystać z tzw. Białego wywiadu, pracy w terenie oraz weryfikacji baz danych.
Dlaczego warto skorzystać z usług detektywów? Śledztwo mające na celu odnalezienie krewnych to bardzo pracochłonne zajęcie, które zajmuje wiele czasu. Może kosztować też wiele nerwów i niepotrzebnych emocji. Korzystanie z usług biur detektywistycznych to oszczędność czasu i nerwów. Poza tym techniki i kontakty detektywów sprawiają, że szansa znalezienia rodziny biologicznej jest większa.
Czy krewni mają obowiązek spotkać się z oddaną do adopcji osobą?
Pamiętaj, że znalezienie krewnych nie oznacza, że będą oni zobligowani do spotkania z Tobą. Na prośbę Klienta, detektyw może przekazać najbliższym krewnym, że adoptowana osoba chce się z nimi skontaktować. Niekiedy udostępnia też np. numer telefonu czy inne dane kontaktowe.
Zdarza się, że krewni odmówią kontaktu i nie będą chcieli podjąć rozmów. W takich przypadkach detektyw nie może ich do tego zmusić. Może natomiast przekazać Ci dane kontaktowe do krewnych. Być może bezpośrednio Tobie uda się nawiązać z nimi kontakt.
Co jeszcze może detektyw? Sporządzi kompleksowy raport ze śledztwa, wypisze też jakie informacje udało mu się pozyskać. Stworzy coś na wzór drzewa genealogicznego. Poznasz historię swojej rodziny, pochodzenie i wiele innych, przydatnych informacji. Pamiętaj, że doświadczony śledczy może znaleźć krewnych nawet, jeżeli pozornie nie ma do tego punktu zaczepienia.
Warto przed rozpoczęciem rozmów z detektywami zadać sobie pytanie – co chcę osiągnąć. Inaczej podchodzi się do tego typu realizacji, jeżeli ma być związana z szukaniem tożsamości i historii pochodzenia, inaczej jeżeli chodzi o poszukiwanie kontaktu np. z biologicznymi rodzicami, a jeszcze inaczej jeżeli celem śledztwa jest pomoc w ratowaniu zdrowia czy życia. Pamiętaj, że śledztwo detektywa warto wspomagać własną pracą, poszukując dodatkowych informacji czy materiałów wśród najbliższych.