Współczesne narzędzia inwigilacyjne są ogólnodostępne i można kupić je praktycznie na każdym kroku, w wielu sklepach. W sieci lub w punktach stacjonarnych klienci mogą wybrać zarówno azjatyckie „podróbki” niskiej jakości, jak i profesjonalne urządzenia szpiegowskie takie jak np. podsłuchy radiowe. Z tego względu coraz więcej osób obawia się, że w ich biurze może być podsłuch. Jak to sprawdzić? W jaki sposób detektywi kontrolują pomieszczenia czy samochody pod kątem podsłuchu?
Rosnąca popularność podsłuchów przekłada się na równoczesny wzrost zapotrzebowania na usługi analizy nieruchomości i ruchomości pod kątem obecności sprzętów inwigilacyjnych. Po tego typu działania detektywistyczne sięgają zarówno duże firmy, jak i mniejsi przedsiębiorcy czy nawet klienci indywidualni. Dlaczego? Wynika to z powszechnego zagrożenia obecności podsłuchu w przestrzeni.
Kiedy warto sięgnąć po usługę sprawdzenia biura pod kątem podsłuchu?
Nie ma co ukrywać, że praktycznie w każdej sytuacji życiowej i każdym momencie w Twojej przestrzeni życiowej (osobistej lub firmowej) mogą być obecne podsłuchy. Eksperci wskazują, że dotyczy to bardzo złożonych sytuacji, jak i niezwykle prozaicznych, wręcz codziennych zdarzeń. Kiedy możesz spodziewać się, że w Twoim otoczeniu działa podsłuch?
- Prowadzisz działalność gospodarczą, która w sposób szczególny zachwiała pozycją konkurencji.
- Jesteś w trakcie separacji lub rozwodu, albo walczysz o podział rodzinnego majątku.
- Starasz się o prawo do opieki nad dziećmi lub zostałeś lub zostałaś pozwany/pozwana o alimenty.
- Jesteś naukowcem i pracujesz nad zaawansowanymi badaniami naukowymi z różnych dziedzin lub patentem.
- Jesteś przed istotnym spotkaniem biznesowym, przygotowujesz się do ważnego kontraktu itd.
- Jesteś pracownikiem firmy, która słynie z inwigilacji zatrudnionych osób zarówno w sferze zawodowej, jak i osobistej.
- Uczestniczysz w ważnych i intratnym przetargu biznesowym.
Podsłuch może opierać się zarówno na nowoczesnych urządzeniach inwigilacyjnych o ogromnych możliwościach technicznych (np. podsłuchy radiowe lub mikrofony kierunkowe), jak i tanich, prostych i także skutecznych sprzętach jak np. podsłuchy GSM lub niewielkich, ukrytych w przedmiotach codziennego użytku dyktafonach.
Kto może założyć Ci podsłuch?
Tu dochodzimy do sedna sprawy. Niegdyś zakładaniem podsłuchów zajmowali się wyszkoleni, profesjonalni szpiedzy, którzy potrafili w skuteczny sposób obsługiwać urządzenia inwigilacyjne. Mieli oni dostęp do zaawansowanych technologii, rozbudowanych narzędzi i możliwości, ale liczba takich osób była ograniczona, co z kolei ograniczało ryzyko zagrożenia podsłuchem do wyjątkowych sytuacji.
Dziś jest zupełnie inaczej. Podsłuch może założyć Ci np. sfrustrowany pracownik, który zaczął pracować jako szpieg dla konkurencji. Może to być także żona lub mąż podejrzewający Cię o zdradę. Często podsłuchy zakładają też współpracownicy, wspólnicy i kontrahenci. W dobie czasu, gdy informacja jest największym dobrem, jej pozyskanie stanowi główny cel działania. Dla wielu osób nie jest ważne, że zakładanie podsłuchów jest w głównej mierze nielegalne. Działa zgodnie z zasadą, że „cel uświęca środki”.
W jaki sposób detektywi sprawdzają podsłuch w biurze, domu lub w samochodzie?
Jednak, jeżeli spostrzegłeś, że Twoje tajne informacje zaczynają wychodzić poza biuro albo rzucane w przestrzeń prywatną słowa zaczynają być użyte przeciwko Tobie – czas sprawdzić własne otoczenie pod kątem działania podsłuchów. Na wstępnie musisz wykonać ruchy samodzielnie. Zastanów się, czy w biurze, domu lub w samochodzie nie znalazły się osoby trzecie lub takie, które podejrzewasz o założenie podsłuchu.
Następnie, jeżeli podejrzewasz, że możesz mieć w swoim otoczeniu sprzęt podsłuchowy – wezwij specjalistów z doświadczonego biura detektywistycznego. Dlaczego to dobre rozwiązanie?
- Detektyw kompleksowo sprawdzi Twoją przestrzeń firmową i prywatną pod kątem różnych urządzeń inwigilacyjnych, nie tylko podsłuchów.
- Przygotuje dokładny raport z pracy, który pozwoli na ewentualne poszukiwanie winnych zakładających podsłuchy (to przestępstwo ścigane przez organy ścigania w Polsce).
- Działania wykonane zostaną dyskretnie, dokładnie i bez uszczerbku dla posiadanego mienia, a także dla osób trzecich (np. pracowników).
W jaki sposób detektywi zajmą się przeszukiwaniem biura, domu, działki lub samochodu i innej ruchomości pod kątem założonych podsłuchów? Pierwsze kroki to analiza sytuacji. Detektyw rozpyta Cię o ryzyko podsłuchiwania, miejsca, gdzie podsłuchy mogą się znaleźć, a także osoby, które mogły takie urządzenia założyć.
Następnie – za pomocą specjalistycznych urządzeń – detektyw dokona dokładnej analizy przestrzeni. Wykrywacze podsłuchów umożliwiają znalezienie sprzętu szpiegowskiego z dokładnością do kilku centymetrów. Opierają się na zróżnicowanych rodzajach technologii, działając na nadajniki cyfrowe, fale radiowe, lasery, urządzenia analogowe, GSM i wiele innych.
Sprzęt używany przez detektywów – co warto o nim wiedzieć?
Detektywi posługują się zaawansowanymi urządzeniami detektywistycznymi, które służą do wykrywania sprzętu szpiegowskiego. Działają na różnych płaszczyznach. Posiadają identyfikator fal radiowych, który analizuje przestrzeń pod kątem emisji różnych zakresów pracy (np. od 20 Mhz do nawet 6 Ghz). Dzięki temu mogą wykrywać skutecznie wiele rodzajów podsłuchów np. podsłuchy radiowe, ale też urządzenia GSM, oparte na modułach WiFi i nadajniki.
Jak to możliwe? Praktycznie każdy sprzęt inwigilacyjny oparty na rejestrowaniu fal dźwiękowych emituje niewidoczny dla ludzkiego oka sygnał, który można wykryć. Wykrywacze analizują przestrzeń, wskazując przeszukania.
Istotne jest to, że nowoczesne urządzenia antyszpiegowskie są niewielkie oraz łatwe w transporcie i można ich używać nie tylko stacjonarnie, ale też np. w biurowcach, magazynach, salach konferencyjnych, ale też samochodach.
Czy usługa sprawdzenia biura pod kątem podsłuchu jest dyskretna?
Jak widzisz, po usługę wykrywania podsłuchów warto sięgnąć w różnych sytuacjach. Niekiedy dobrze jest działać nie tylko, gdy dojdzie już do faktu podsłuchu, ale wcześniej, prewencyjnie. To np. skuteczny sposób na zabezpieczenie spotkań biznesowych, naukowych czy innych tego rodzaju, które wymagają najwyższej dyskrecji.
Wielu zleceniodawców obawia się, że sprawdzenie biura czy samochodu pod kątem podsłuchu będzie wzbudzać niepokój kontrahentów lub zatrudnionych pracowników. Osoby niewtajemniczone mogą uważać, że tego typu działania świadczą o problemach w firmie lub niskiej wiarygodności biznesowej przedsiębiorcy. W przypadku działań w sprawach rozwodowych lub o spadek, mogą natomiast „spłoszyć” winowajcę, który odpowiada za podłożenie podsłuchu.
Działania detektywów są bardzo dyskretne. Najczęściej odbywają się bez udziału osób trzecich, np. po godzinach pracy firmy. Zakres pracy i miejsce realizacji usług konsultowane jest ze zleceniodawcą. Z kolei działania wykrywaczy podsłuchów nie wpływają m.in. na stabilność systemów teleinformatycznych, dzięki czemu nie będą zakłócać funkcjonowania przedsiębiorstwa, nie wzbudzając niczyich podejrzeń.
Czy warto? Na pewno warto. Sprawdzenie biura czy samochodu pod kątem obecności podsłuchów zapewnia bezpieczeństwo i komfort działania. Pamiętaj, że w przypadku wykrycia urządzeń inwigilacyjnych, wskazane jest powiadomienie organów ścigania, aby znaleźć osobę, która odpowiada za podłożenie podsłuchu, a także jej zleceniodawców.