Dłużnicy mają często to do siebie, że tak szybko jak pojawiają się po pieniądze, tak jeszcze szybciej znikają. Twoja sytuacja w przypadku chęci odzyskania długi jest dobra, o ile jesteś w stanie samodzielnie ustalić kto jest Twoim dłużnikiem oraz gdzie aktualnie przebywa. Gorzej, gdy dane dłużnika nie są do końca znane. W jaki sposób je ustalić? Kto pomoże Ci znaleźć dane dłużnika? W jaki sposób powinieneś je wykorzystać?
Dane dłużnika są zwykle zawarte na umowie zawarcia pożyczki, jednak nie zawsze są one prawdziwe. Niekiedy dłużnik może np. zmienić adres lub dokumenty tożsamości. W przypadku spółek czy innych form prawnych, trudno jest natomiast ustalić dane faktycznego dłużnika, pozostawiając wierzyciela bez możliwości manewru.
Dlaczego ustalenie dłużnika jest tak ważne?
Odnalezienie danych dłużnika to podstawowa kwestia w kwestii dochodzenia swoich praw. Musisz przede wszystkim dowiedzieć się, kto odpowiada za zaciągnięty dług i od kogo uzyskać wierzytelność. Dopiero ustalenie danych dłużnika pomoże Ci rozpocząć procedurę ściągnięcia należności. Podobnie sprawy mają się, jeżeli wierzyciel chce udać się do sądu w celu odzyskania pożyczonych środków – tutaj również konieczne jest najpierw ustalenie danych dłużnika, aby w ogóle rozpocząć procedurę sądową. Bez danych możesz mieć problem ze złożeniem pozwu!
Pamiętaj, że wielu dłużników stara się unikać różnego rodzaju wierzytelności. Należy do nich między innymi spłata zaciągniętych kredytów i pożyczek, zobowiązania firmowe, leasingi czy alimenty. Ustalenie danych jest podstawą do rozpoczęcia procedury ściągania należności.
Jakie dane możemy mieć tu na myśli? To nie tylko adres zamieszkania, ale też faktyczne imię i nazwisko, dane korespondencyjne, numery kont, informacja o zatrudnieniu dłużnika i jego realnych dochodach czy innego rodzaju kwestie identyfikacyjne, które pomogą ustalić pełny wymiar zadłużenia i jego źródło.
Kto pomoże Ci ustalić dane dłużnika?
Ustalanie danych powinieneś rozpocząć od siebie. Wykorzystaj wszelkie dostępne możliwości, aby dowiedzieć się gdzie aktualnie przebywa Twój dłużnik. Postaraj się skontaktować z jego znajomymi i rodziną. Możesz też spróbować osobiście zadzwonić do osoby, która ma u Ciebie dług. Jeżeli to nie pomoże, masz możliwość sprawdzenia danych adresowych i innego rodzaju w bazach przedsiębiorców czy osób prywatnych. Co jednak, gdy to nie pomoże?
Najlepiej zatrudnić w tym przypadku profesjonalnego detektywa. Osoba doświadczona w tej branży wykorzysta dostępne techniki śledcze, możliwości techniczne i prawne, aby znaleźć zadłużoną osobę. Pomoże Ci również sporządzić odpowiednie wnioski do organów ściągania czy w celu udostępnienia danych, aby złożyć pozew o ściągnięcie należności. Detektyw ustali nie tylko dane związane z miejscem zamieszkania, ale też ułatwi zebranie dowodów na temat faktycznego stanu majątkowego dłużnika (co jest istotne np. przy alimentach) oraz ustali faktyczną tożsamość osoby, która zaciągnęła dług.
Detektyw pomoże także w ustaleniu faktycznego dłużnika po zgonie osoby, która pierwotnie zaciągnęła zobowiązanie lub wyjaśni kwestię obciążenia w przypadku długów od osób prawnych.
Zwróć uwagę na to, że śledczy może wyśledzić Twojego dłużnika np. jeżeli ten zamieszkuje u swojej kochanki, dalekiej rodziny czy wyjechał za granicę. Nawet posługiwanie się podrobionymi dokumentami nie zabezpiecza takiej osoby w pełni przed odnalezieniem. W przypadku dużych wierzytelności, które zaczynają bezpośrednio obciążać Ciebie, powinieneś spróbować współpracy z profesjonalistą w celu odzyskania środków.
Uwaga! Jeżeli masz podejrzenie złamania prawa, dotyczące posługiwania się przez dłużnika podrobionymi dokumentami czy fałszywym podpisem i tożsamością, powinieneś zgłosić to do organów ścigania (policja, prokuratura). Z jednej strony możesz wtedy poszukiwać faktycznego dłużnika na własną rękę, a z drugiej będzie toczyło się oficjalne śledztwo, które może pomóc Ci w odzyskaniu wierzytelności.
W jaki sposób ustala się dane dłużnika i jak je wykorzystać?
Jak wspomnieliśmy wcześniej, na początku możesz samodzielnie poszukać danych dłużnika. Istnieje kilka możliwości, które pomogą Ci rozwiązać ten problem. Zacznijmy od podstawowych danych adresowych. Zmiana tego rodzaju informacji najczęściej „umyka” dłużnikom, którzy nie informują wierzycieli o nowym adresie wysyłania monitów czy przypomnień o konieczności regulowania długu. „Zapominalskich” możesz jednak samodzielnie wyśledzić.
Najprościej będziesz mieć jeżeli Twój dłużnik jest przedsiębiorcą. W przypadku jednoosobowych działalności gospodarczych lub innych, które nie są osobnymi bytami prawnymi – aktualne adresy znajdują się w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (popularne CEIDG). Wystarczy wpisać dane takie jak nazwa firmy czy jej NIP i już wiesz, gdzie dana osoba prowadzi aktualnie swoją działalność. Pamiętaj jednak, że w CEIDG nie ma danych firmowych – chyba, że firma zarejestrowana jest pod adresem domowym dłużnika. W przypadku spółek z kolei (czy innego rodzaju form prawnych) – wszystko znajduje się w bazie KRS. Jeżeli np. Twój dłużnik jest wspólnikiem w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością, to możesz osobiście sprawdzić akta sądowe i poznać adres zamieszkania osoby, która ma u Ciebie dług.
Inaczej sprawa ma się w przypadku osób prywatnych. Tu wszelkie dane zbiera Centrum Personalizacji Dokumentów Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji oraz urząd gminy. Musisz zwrócić się do wymienionych organów o udostępnienie informacji. Tutaj konieczne jest udowodnienie faktycznego interesu prawnego. Możesz tam wnioskować nie tylko o udostępnienie adresu takiej osoby, ale też podanie jego danych identyfikacyjnych (jak numer dowodu osobistego).
W przypadku spółek czy innych osób prawnych, ustalenie danych dłużnika jest bardziej skomplikowane. Konieczna jest analiza, kto jest odpowiedzialny de facto za dług i kto powinien go spłacać. Tym również powinien zająć się specjalista, który ma wiedzę i doświadczenie w tym zakresie.
Dowiedz się także w jaki sposób detektywi kontrolują, co pracownicy robią na L4?
Ściąganie długów – co jeszcze warto wiedzieć?
Pamiętaj, że niekiedy ustalenie kompletnych danych dłużnika może być bardzo długotrwałym i uciążliwym procesem, który nie zakończy się sukcesem bez wsparcia organów sądowych. Niekiedy bowiem ustalenie nawet adresu zadłużonej osoby może okazać się niemożliwe do zrealizowania. Co wtedy powinieneś zrobić?
Przede wszystkim musisz upewnić się, że zrobiłeś wszystko aby ustalić faktyczne dane dłużnika. Zatrudnienie detektywa z pewnością będzie istotnym elementem tego procesu. Musisz bowiem udowodnić, że nie mogłeś na własną rękę odszukać zadłużonej osoby, a zeznania profesjonalnego śledczego mogą mieć w tym przypadku najbardziej istotne znaczenie.
Kolejny krok to wniosek do sądu o ustalenie pełnych danych dłużnika i ustalenie odpowiedniego kuratora. To on będzie reprezentował dłużnika w czasie procesu, a cała machina odzyskania należności rozpocznie się bez wiedzy osoby zadłużonej. Pamiętaj jednak, że wiąże się to z dodatkowymi kosztami.
Jak widzisz, procedura odzyskiwania długów może być bardzo uciążliwa i wyboista, już na etapie ustalania faktycznej tożsamości dłużnika. Warto wspomagać się w takich przypadkach nowoczesnymi możliwościami, bazami danych dostępnymi w Internecie i działaniem profesjonalnych śledczych. W ten sposób przyspieszysz proces odzyskiwania należności i ostatecznie narazisz się na mniejsze koszty związane z windykacją.