Studentka ekonomii 23 maja 1993 r. wychodzi z uczelni i słuch o niej ginie. Dopiero rok później, bo w kwietniu 1994 r., przypadkowe osoby znajdują jej porzucone ciało. Sprawa do dziś pozostaje nierozwiązana, mimo podejrzeń co do konkretnej osoby. Ciekawostką pozostaje również tajemniczy polonez oraz zaginiony palmtop.
Egzamin zdany na czwórkę
Wszystko zaczyna się dnia 21 maja 1993 r., gdy młoda, 22-letnia Joanna Marecik wyjeżdża z Nysy do Opola. Kobieta na co dzień pracuje jako nauczycielka języka angielskiego w szkole podstawowej w Nysie, a jednocześnie studiuje zaocznie ekonomię w ówczesnej Wyższej Szkole Pedagogicznej w Opolu. W najbliższy weekend czeka ją egzamin z matematyki. W Nysie, gdzie mieszka, żegna się ze swoim mężem oraz czteroletnią córeczką i wsiada do pociągu, aby około godziny 21.00 dojechać na dworzec zachodni w Opolu. Na miejscu oczekuje na nią brat jej męża, u którego planuje zostać przez najbliższe dwa dni. Ostatecznie z piątku na sobotę nocuje u brata męża, ale z soboty na niedzielę u swojej cioci w Opolu, ponieważ jej szwagier w sobotę wyjeżdża za miasto, a Joanna nie chce nocować sama w jego mieszkaniu.
23 maja około godziny 8.00 Joanna rozpoczyna egzamin. Nie ma jednak jednoznacznych informacji na temat godziny zakończenia pisania pracy przez Joannę. Wiadomo jednak, że po zakończeniu egzaminu Joanna oddaje pracę i pośpiesznie – jak wspomina profesor i koledzy z roku – wychodzi z budynku Wyższej Szkoły Pedagogicznej.
Kobieta jest szczęśliwa. Zdała! Na czwórkę. Z pobliskiej budki telefonicznej dzwoni do swojego męża, żeby pochwalić się swoim sukcesem i wynikiem egzaminu oraz oznajmia mu, że wraca do domu jeszcze tego samego dnia. 22 maja Joanna obchodziła swoje 23. urodziny, ale niestety cały ten dzień musiała spędzić na uczelni, dlatego po zdanym egzaminie nie chce dłużej zostawać w Opolu, chce jak najszybciej wrócić do domu, do bliskich, aby spędzić z nimi swój wyjątkowy dzień.
Szczęśliwa małżonka oraz matka przepada bez śladu
Po rozmowie z mężem widziano Joannę na ulicy Wrocławskiej. W tych okolicach autostopowicze często „łapią okazję”, żeby dostać się do Nysy lub do Wrocławia. Istnieje prawdopodobieństwo, że kobieta znalazła się w tamtym miejscu właśnie z tego powodu. Być może chciała jak najszybciej wrócić do domu, a czas oczekiwania na pociąg lub autobus był dla niej zbyt długi.
Gdy zbliżał się wieczór, a Joanna nie wracała do domu, zaniepokojony jej nieobecnością małżonek zgłosił jej zaginięcie w nyskiej komendzie policji. Rozpoczęto poszukiwania. Sprawdzono policyjne rejestry i szpitale, a jej mąż jeździł samochodem pomiędzy Nysą a Opolem w poszukiwaniu jakiejkolwiek informacji. Niestety, w żadnym z powyższych miejsc nie natrafiono na ślad, który dostarczyłby informacji w sprawie.
Kolejne dni mijały. Funkcjonariusze policji wykluczali hipotezy, jakie stawiali na początku, między innymi tę, że zaginiona tak naprawdę nie wróciła do domu z własnej woli. Małżeństwo Joanny i Marka uchodziło bowiem za zgodne, a ponadto uważano, że Joanna nigdy nie zostawiłaby swojej córeczki, którą darzyła ogromną miłością. Zmartwiona i przerażona rodzina Joanny zdecydowała się skorzystać z pomocy jasnowidzów. Na jednej z takich wizyt zapewniano, że zaginiona wróci do domu w ciągu tygodnia, na innych wskazywano, gdzie szukać zwłok. Policja sprawdzała każde wskazane miejsce.
Działania policji nie przyniosły efektu
W sierpniu pojawił się nowy trop w sprawie. Policjanci z Nysy sugerowali, że zaginiona może znajdować się w miejscowości Majdan Kozłowiecki, gdzie funkcjonuje religijna sekta o nazwie „Niebo”. Wiele osób z Nysy należało do tej sekty, jednak nie można było ustalić ich danych z uwagi na posługiwanie się przez nich pseudonimami. Jednym z członków sekty okazała się koleżanka Joanny z liceum, Ewa, która jednak zaprzeczyła, jakoby Joanna miała kiedykolwiek należeć do „Nieba”. Poszukiwania znowu utknęły w martwym punkcie.
W terenowych poszukiwaniach Joanny zaangażowanych było ponad stu dwudziestu funkcjonariuszy policji. Przeczesywano okolice trasy wylotowej z Opola w kierunku Nysy. Sprawdzono również wszystkich okolicznych przestępców seksualnych. Działania te nie przyniosły jednak żadnego efektu.
5 kwietnia 1994 r. w lesie położonym na granicy wsi Sławice, Karczów i Wrzoski oraz dzielnicy Bierkowice w Opolu dwóch chłopców podczas zabawy natknęło się na ludzkie szczątki. Przykryte były gałęziami, a obok leżały resztki odzieży. Chłopcy zawiadomili swoich rodziców, a ci zgłosili tę informację w Komendzie Rejonowej Policji w Opolu. Po zabezpieczeniu zwłok, a następnie ich oględzinach w Zakładzie Medycyny Sądowej Akademii Medycznej we Wrocławiu, stwierdzono obrażenie w postaci złamania wyrostków rylcowatych kości podstawy czaszki, co mogło świadczyć o wywieraniu ucisku na szyję ofiary. Z uwagi na zeszkieletowanie zwłok, tożsamość ustalono na podstawie metody superprojekcji. Metoda ta polega na porównaniu punktów antropometrycznych czaszki ze zdjęciami wykonanymi za życia osoby zaginionej. W ten sposób ustalono, że znalezione ciało należy do poszukiwanej od roku Joanny Marecik. Stwierdzono, że do zbrodni doszło na tle seksualnym, ponieważ przy szczątkach kobiety znaleziono rozcięte nożem majtki. Nie ustalono jednak, czy doszło do gwałtu lub próby gwałtu.
W dniu zaginięcia kobieta ubrana była w zapinaną na guziki beżową bluzkę z kołnierzykiem, fioletowy, zapinany na guziki sweter i płócienne, zielone spodnie. Miała przy sobie również czarną torebkę i przenośny komputer. Podczas okazania znalezionych na miejscu przedmiotów, jej mąż potwierdził, że przedstawione szczątki ubrań należały do zaginionej. Wskazał jednak, że brakuje jej czarnej torebki, portfela, dokumentów i przenośnego komputera typu palmtop – model Atari Portfolio o numerze seryjnym R1164917901.
Tajemniczy polonez i kilka prób gwałtu
Kilka dni po zaginięciu Joanny pod jej mieszkaniem w Nysie widziano nieznany, pomarańczowy samochód marki Polonez. Nie zapisano jednak numerów rejestracyjnych pojazdu. Przypuszczano, że być może kierowca posiadał klucze Joanny do mieszkania, do którego chciał wejść pod nieobecność mieszkańców. Policja zaleciła rodzinie Joanny wymianę zamków. Zamki w drzwiach zmieniono, a podejrzany samochód zniknął z okolicy. Do dziś nie wiadomo, czy pojazd ten miał jakikolwiek związek z zaginięciem, czy był to jedynie zbieg okoliczności.
Po odnalezieniu w lesie ciała Joanny, w podobnej okolicy doszło do kilku prób gwałtów. Ofiarami miały być autostopowiczki, które wsiadały do nieznanego im samochodu. Okazało się, że sprawcą był opolski funkcjonariusz policji. Sądzono, że może on mieć związek ze śmiercią Joanny, jednak nigdy tego nie ustalono i nie udowodniono.
Po pół roku prowadzenia śledztwa Prokuratura Rejonowa w Opolu postanowieniem z dnia 28 października 1994 r. umorzyła je z powodu niewykrycia sprawcy.
Śledczy z opolskiego Zespołu do spraw Przestępstw Niewykrytych, nazywanego powszechnie Archiwum X, wskazują, że zaginione urządzenie Atari Portfolio numer R1164917901 może być niezwykle ważną wskazówką do wyjaśnienia tej zbrodni i znalezienia sprawcy. Policjanci z Archiwum X proszą o kontakt każdego, kto może mieć jakiekolwiek informacje na temat śmierci Joanny Marecik. Pomimo upływu kilkudziesięciu lat być może ktoś pamięta jakiś szczegół, który pomógłby rozwiązać tę sprawę.