Profesjonalny, prywatny detektyw kojarzy się najczęściej z poszukiwaniem osób zaginionych, sprawami matrymonialnymi, spadkowymi czy firmowymi. Okazuje się jednak, że zatrudniony przez nas śledczy ułatwi Ci również odzyskiwanie długów. Jak działają w tej sprawie detektywi? Co warto o tym wiedzieć?
Odzyskiwanie długów to ważny, ale jednocześnie trudny temat. Dłużnicy unikają spłacenia należności z różnych powodów. Niektórzy chcą wyłudzić określoną kwotę, inni – ze względu np. na dość wystawny tryb życia – mają problem z terminowym spłacaniem należności. Niezależnie od powodów braku spłaty, wierzyciel chce zrobić wszystko, aby w miarę bez nerwów odzyskać swoje środki. Wyraźnie może pomóc w tym prywatny detektyw.
Krok pierwszy – porada prawna
Doświadczony prywatny detektyw to nie tylko bardzo dobry śledczy, ale też osoba posiadająca sporą wiedzę prawną. Po zaznajomieniu się z sytuacją wierzyciela, może on zasugerować w jaki sposób działać w tym konkretnym przypadku. Detektyw (współpracują np. z kancelarią prawną) przygotuje dla klienta szereg pism z przedsądowym wezwaniem do zapłaty, pomoże wnieść sprawę do sądu powszechnego i poprowadzi przez zawiły proces odzyskiwania długów.
Prawne kwestie są niezwykle istotne, bo to one determinują w którą stronę powinien iść proces odzyskiwania długów. Należy o tym pamiętać. Nie możesz od razu rozpoczynać batalii sądowej, jeżeli np. nie dałeś dłużnikowi możliwości polubownego załatwienia sprawy (co związane jest np. właśnie z przedsądowym wezwaniem do zapłaty). Za przeprowadzenie tych procedur weźmie się biuro detektywistyczne i kancelaria.
ZOBACZ TEŻ: Skąd biorą się zaginięcia w Polsce?
Prywatny detektyw ustali, gdzie jest dłużnik i jaki jest jego majątek
Ważną rzeczą, w której pomoże detektyw jest ustalenie, gdzie ukrywa się ewentualny dłużnik. Zdarza się, że osoba obciążona długami zapada się pod Ziemię i utrudnia windykację należności. Prywatne śledztwo pomoże wskazać miejsce pobytu takiej osoby i ułatwi ściągnięcie kwoty z jego majątku.
Po ujawnieniu miejsca przebywania dłużnika, o wiele łatwiej jest prześwietlić jego majątek (także ten „nieoficjalny”). Mało uczciwi dłużnicy zbywają się często dóbr na rzecz rodziny. Udają tym samym, że wierzyciel nie ma z czego ściągnąć określonych kwot. To dość często spotykana praktyka. Detektyw udokumentuje, że dłużnik nadal jest w posiadaniu określonego majątku, a dowody na to przedstawi później w sądzie.
Negocjacje z dłużnikami
Detektywi wchodzą też w rolę mediatorów. Dłużnicy nie chcą niekiedy rozmawiać z wierzycielami, bojąc się ich reakcji. Obawiają się także np. firm windykujących. W przypadku procesu odzyskiwania mienia przez detektywów, ci zaczynają negocjować z dłużnikami, ustalając polubowny sposób spłaty zadłużenia, satysfakcjonujący obydwie strony. To szczególnie istotne, jeżeli dłużnik rzeczywiście ma problemy natury finansowej i nie ma z czego spłacić natychmiast należności. Poza tym działania śledczych sprawiają, że wywarta na zadłużonej osobie presja wzmaga potrzebę spłaty długu.
Negocjacje bardzo często przynoszą oczekiwane efekty i dług zostaje spłacony. To korzyść dla wierzyciela (określona kwota wróci do niego w określonym terminie, bez stresującego procesu) i samego dłużnika (sprawa nie będzie miała wpływu na jego późniejsze interesy czy podobne).
Wszystkie działania zgodne z prawem
Podkreślmy, że praca detektywów przy odzyskiwaniu długów jest w pełni legalna. Śledczy współpracują przy tym z kancelariami prawnymi, a w przypadku rozpraw sądowych, zeznają na rzecz poszkodowanego wierzyciela. Przedstawiają tam również dowody swojej pracy, w tym miejsce przebywania dłużnika czy określenie jego majątku.
Również wywieranie presji na dłużnikach jest zgodne z obowiązującym prawem. Detektyw (podczas rozmów) uświadamia zadłużonej organizacji czy osobie o konsekwencjach niespłacenia długu. Wskazuje, że zszargana opinia w środowisku, nieprawidłowa historia kredytowa czy wprowadzenie do bazy osób czy firm zadłużonych może przekreślić możliwość współpracy z wieloma podmiotami, znacznie ograniczy szanse na pozyskanie środków inwestycyjnych i zawęzi grono potencjalnych kontrahentów. Z kolei w przypadku rozmów z dłużnikami alimentacyjnymi, detektyw wskazuje, że unikanie alimentów to droga nawet do kary pozbawienia wolności.
Jakie długi pomoże ściągnąć detektyw?
Detektywi ułatwiają ściągniecie wielu rodzajów zadłużenia. Wśród nich są między innymi należności alimentacyjne, długi związane z prowadzeniem działalności gospodarczej (np. faktury). Dzięki rozbudowanym technikom, prywatni śledczy pomogą Ci w odzyskaniu zadłużenia z umów pisemnych i ustnych, a także te, które mają długi termin przedawnienia.
Profesjonalne biuro detektywistyczne pomaga odzyskać długi prywatne, firmowe, związane z podziałem majątku po rozwodzie i podobne. Poprawia także skuteczność i jakość odzyskiwania pieniędzy z pożyczek czy kredytów. Wierzyciel nie musi stresować się procedurą czy pertraktacjami z dłużnikiem, bo wszystko za niego robią detektywi i współpracujące kancelarie prawne.