Nie zawsze znamy naszych krewnych. Ci niekiedy rozsiani są po świecie, nie wiedząc nawet o naszym istnieniu. Ich odnalezienie może wydawać się praktycznie niemożliwe, tym bardziej jeżeli więzy krwi dzieli kilka pokoleń. Okazuje się jednak, że w niektórych sytuacjach w sprawie może pomóc detektyw. Jak prywatny śledczy może poszukać biologicznej rodziny? Na co zwrócić uwagę, wybierając detektywa do tego rodzaju sprawy? Podpowiadamy.
Wiele rodzin ma bardzo rozbudowaną i zawiłą historię. Przodkowie jednego człowieka mogą żyć w wielu regionach świata. Co istotne, pokrewieństwo osób poszukiwanych jest różne. Niekiedy detektywi szukają dalekiego kuzynostwa, a w niektórych przypadkach – przybraną siostrę lub brata. Powody chęci odnalezienia rodziny o różnym stopniu pokrewieństwa mogą być natomiast bardzo różne.
Dlaczego wiele osób poszukuje swoich bliskich?
Motywacją do poszukiwania biologicznej rodziny mogą być m.in. kwestie finansowe, obyczajowe lub po prostu ciekawość. Co motywuje nas do podjęcia wysiłku działań na rzecz odnalezienia rozsianej po świecie rodziny?
- Informacje o nieznanym rodzeństwie – zdarza się, że nie zdajemy sobie sprawy, że mamy rodzeństwo. Niekiedy dowiadujemy się o tym już w wieku dojrzałym. Nie ma jednak złej pory i wieku na szukanie rodzonego brata czy siostry.
- Poszukiwania w sprawach medycznych – genetycznie zbliżeni krewni mogą pomóc m.in. w leczeniu rzadkich schorzeń. To szansa w terapii małych dzieci i dorosłych.
- Tworzenie drzewa genealogicznego – dzięki pracy poszukiwawczej, możemy przygotować rozbudowane i kompletne drzewo genealogiczne, zawierające pełen przekrój naszej rodziny, uwzględniający m.in. dalekich kuzynów.
- Sprawy spadkowe lub finansowe – dalsza rodzina może niekiedy mieć prawo do spadku. Detektyw może ustalić, kto ma prawo do dziedziczenia, jak się nazywa i gdzie mieszka.
- Ciekawość – niekiedy do poszukiwania dalekich bliskich po prostu skłania nas ciekawość. To poszerzanie wiedzy historycznej na temat swojej rodziny oraz poznawanie jej losów w istotnych okresach historycznych (np. w czasie wojny).
Jakich bliskich można odszukać? Od wspomnianego już rodzeństwa, przez kuzynów, wujów, ciotki każdego stopnia. Oczywiście, im pokrewieństwo jest mniejsze, tym większy zakres pracy należy wykonać podczas prowadzenia działań poszukiwawczych.
W jaki sposób detektyw pomoże w poszukiwaniu biologicznej rodziny?
- Zwracanie się do detektywa to bardzo dobry pomysł, który ułatwi poszukiwanie osób zaginionych krewnych, niezależnie od stopnia pokrewieństwa czy miejsca ich zamieszkania. Dlaczego warto w takich sprawach korzystać z usług detektywów?
- Zapewniają skuteczność na bardzo wysokim poziomie, zwiększając prawdopodobieństwo znalezienia bliskich.
- Gwarantują działanie zgodnie z prawem, bez pociągania nas do odpowiedzialności cywilnej czy karnej.
- Dysponują odpowiednim sprzętem i umiejętnościami, które ułatwiają poprawienie sprawnego i szybszego znalezienia krewnych (co jest szczególnie istotne np. w sprawach dotyczących ratowania zdrowia czy życia).
- Posiadają niezbędne pozwolenia, certyfikaty i kontakty, które nie są dostępne dla obywatela „z ulicy”.
W ostatecznym rozrachunku działania detektywów są tańsze niż poszukiwanie zaginionych krewnych na własną rękę. Wystarczy uwzględnić m.in. budżet przeznaczony na paliwo, czy czas, który trzeba poświęcić w czasie prac poszukiwawczych. Nie zawsze będziemy znali też punkt zaczepienia przy poszukiwaniu bliskich. Detektywi posiadają kompletną wiedzę na temat poszukiwania osób zaginionych i realizują działania w oparciu o przepisy prawa. My otrzymamy już tylko raport ze śledztwa i ewentualną informację, gdzie znajdują się nasi poszukiwani krewni.
Jak detektywi poszukują zaginionych krewnych? Możliwości wbrew pozorom jest naprawdę wiele
Detektywi korzystają z różnych źródeł i technik, szukając naszej biologicznej rodziny. Swoje działania opierają też na własnym doświadczeniu, co pozwala zrozumieć jakie elementy będą sprzyjały poszukiwaniu krewnych. Na czym opierają swoje działanie prywatni śledczy?
- Analiza dokumentacji i materiałów archiwalnych – to m.in. archiwalne zdjęcia, wycinki z gazet, nekrologi, ogłoszenia itd. Wiele takich nieistotnych pozornie dowodów może ułożyć się później w jedną całość.
- Wywiad środowiskowy – detektywi szukają niekiedy punktu zaczepienia lub prowadzą rozpoznanie, pytając o krewnych sąsiadów, rodzinę, analizując środowisko pracy. Dzięki temu mogą ustalić, czy na pewno wytypowana osoba ma z nami więzy krwi.
- Działania analityczne prowadzone w sieci – w sieci dostępne są bazy danych, zwiększające możliwość działań archiwalnych. Poza tym dodajmy, że nieocenioną bazą informacji są media społecznościowe.
- Dostępne drzewa genealogiczne – niekiedy informacje o krewnych można wyczytać z dostępnych w sieci drzew genealogicznych, które dostępne są w sieci. Detektyw będzie m.in. badał kwestię tego samego nazwiska, pochodzenia, miejsca pobytu lub zamieszkania, podróży, języka, podobnych tradycji itd.
- Materiały archiwalne w czytelniach – podobnie jak bazy internetowe, czytelnie mogą być kopalnią wiedzy archiwalnej w poszukiwaniu dalekich lub bliższych osób z nami spokrewnionych.
Po kompletnej analizie materiałów, wyselekcjonowaniu ich, opracowaniu kontekstu i przygotowaniu dalszego planu, detektyw może już wytypować, kto jest dalekim krewnym, gdzie mieszka, co się z nim dzieje itd. Po wszystkim otrzymamy kompletny raport z informacjami ze śledztwa i będziemy mogli np. skontaktować się z wybranymi osobami, odwiedzić ich grób lub stworzyć drzewo genealogiczne, bazując na nowych informacjach.
W jaki sposób wybrać detektywa, który zrealizuje dla nas zlecenie?
Wybierając detektywa warto kierować się przede wszystkim jego doświadczeniem. Kluczową rolę będą odgrywać w tym przypadku m.in. referencje danego śledczego i informacja o dotychczas zrealizowanych śledztwach. Detektyw powinien udowodnić, że ma kompetencje umożliwiające sprawne i skuteczne znalezienie osób, które mogą być naszymi krewnymi.
Warto sprawdzić też potencjalne opinie w sieci o osobie, która ma prowadzić nasze śledztwo. Te mogą być np. dostępne w sieci. Podstawą jest także zezwolenie na prowadzenie biura detektywistycznego. To determinuje, czy detektyw w ogóle może działać na rynku.
Po pierwszej rozmowie zauważymy ewentualną empatię detektywa, jego profesjonalizm w działaniu i przykładaną do śledztwa wagę. Zaangażowanie i pasja to w tym zawodzie niezwykle istotne aspekty.