Wchodząc we współpracę z określonym podmiotem gospodarczym, chcesz jak najwięcej wiedzieć na jego temat. Interesujące są zarówno kwestie powiązania kapitałowego, dane osobowe właścicieli, jak i kwestia majątkowe czy prawne. W przygotowaniu kompletnego raportu dotyczącego takich zdarzeń pomaga np. detektyw. Co warto wiedzieć o jego pracy? Dlaczego ustalenie bieżącej sytuacji firmy jest ważne z punktu widzenia Twoich interesów?
Współcześnie na rynku funkcjonuje coraz więcej podmiotów, z których część ma podejrzane powiązania kapitałowe lub ich działalność nie jest do końca uczciwa. Takie „przedsiębiorstwa” wykorzystują nasilającą się konkurencję, aby wyłudzić np. dane lub pieniądze. Ustalenie bieżącej sytuacji podmiotu gospodarczego może pomóc w zabezpieczeniu się przed współpracą z taką firmą.
Dlaczego warto sprawdzić bieżącą sytuację firmy konkurencyjnej?
Sprawdzenie wypłacalności i uczciwości podmiotu, z którym chcesz współpracować jest istotne z kilku kwestii. Dotyczy to zarówno tematu wizerunkowego, finansowego, jak i prawno-skarbowego. Co powinno zmotywować Cię do kontroli firmy, z którą chcesz wejść we współpracę?
- Ryzyko utraty zainwestowanych środków – najważniejsza kwestia dotyczy finansów. Jeżeli nie sprawdzisz podmiotu, z którym chcesz współpracować, istnieje ryzyko, że jest on niewypłacalny. Możesz przez to stracić zainwestowane w prace środki, co z kolei może doprowadzić nawet do upadłości Twojej firmy.
- Możliwość negatywnego wpływu na wizerunek – to dwutorowy element. Z jednej strony musisz zweryfikować wiarygodność dostawcy pod kątem jakości usług i produktów. Jeżeli te są przeciętne lub poniżej krytyki, rykoszetem negatywnie odbije się to na opinii o Twojej firmie. Na wizerunek wpływa też fakt pochodzenia firmy, z którą współpracujesz. Być może jest oparta na kapitale obcego państwa, właściciele mają podejrzaną opinię lub inny element wpływa na wizerunek podmiotu gospodarczego. To także wpłynie na odbiór Twojego przedsiębiorstwa.
- Konsekwencje karne – w przypadku współpracy z podmiotami, które mają źródło w działalności przestępczej (np. służą do prania pieniędzy), możesz być pociągnięty do odpowiedzialności.
- Ryzyko utraty danych na rzecz konkurencji – niekiedy niesprawdzone podmioty gospodarcze są przykrywką do prowadzenia działań szpiegowskich. Warto wykluczyć to na etapie rozpoznania.
Kiedy warto sięgnąć po ustalenie bieżącej sytuacji podmiotu gospodarczego? Tego typu działania są konieczne, jeżeli rozpoczynasz współpracę z firmą, która nie wyrobiła dotychczas marki na rynku, albo ma podejrzaną opinię. Warto lustrować też dokładnie firmy, wobec których wcześniej odbywało się postępowanie skarbowe, cywilne lub karne, a także podmioty, co do których wypłacalności mogą zachodzić uzasadnione wątpliwości. Pamiętaj, że jeżeli transakcja, którą realizujesz z inną firmą jest na bardzo wysokim poziomie to niezbędne jest, aby dobrze ją zabezpieczyć, a do tego musisz znać majątek firmy.
Jakie są najważniejsze informacje dotyczące ustalenia bieżącej sytuacji podmiotu gospodarczego?
Budowanie szczegółowej analizy sytuacji przedsiębiorstwa polega na sprawdzeniu kilku istotnych elementów z punktu widzenia przyszłego kontrahenta. Najważniejsza sprawa dotyczy weryfikacji wypłacalności. Detektyw, który będzie realizować dla Ciebie tego typu usługę powinien sprawdzić, czy zgodnie z terminem otrzymasz zapłatę za wystawione faktury.
Istotne jest także kontrolowanie struktury właścicielskiej. Podmioty takie jak spółki z o.o. lub spółki akcyjne mogą mieć zarząd składający się z tzw. słupów, czyli osób, które nie pełnią w firmie żadnej roli, a są figurantami dla rejestrów gospodarczych. Rolą detektywa jest sprawdzenie, kto faktycznie sprawuje władzę w spółce i jaką rolę oficjalnie tam pełni. Konieczne jest też zlustrowanie najważniejszych akcjonariuszy i sprawdzenie ich historii biznesowej.
Tu pojawia się przy okazji kontrola powiązań kapitału firmy. Należy sprawdzić, czy pochodzi on z działalności polskiej czy zagranicznej, a także czy nie jest np. wynikiem popełnienia określonych przestępstw.
Ostatni element to weryfikacja kapitału firmy, a także jej aspektów prawnych. Głównie chodzi o kontrolę czy dany podmiot nie jest w trakcie upadłości, czy ma spłacone kompletne zadłużenie, czy nie jest na etapie zmiany zarządu lub sprzedaży.
W jaki sposób detektywi dokonują ustalania bieżącej sytuacji przedsiębiorstwa?
Analiza struktury, finansów i kwestii prawnej firmy, jak wspomnieliśmy na początku, powinna należeć do wyspecjalizowanego detektywa. Ten posiada doświadczenie i narzędzia, które umożliwiają przygotowanie pełnego raportu i odpowiedzenie na wszystkie pytania, wpływające później na ryzyko prowadzenia biznesu z danym podmiotem.
W jaki sposób doświadczeni detektywi realizują powierzone im zadanie?
- Analiza rejestrów sądowych– detektywi skupią się na technikach OSINT-u, czyli tzw. białego wywiadu. Należy do nich analiza ogólnodostępnych źródeł. Wśród nich będą rejestry sądowe wskazujące na strukturę właścicielską i pochodzenie kapitału firmy, a także na obecny status prawny.
- Kontrola rejestrów gospodarczych – w przypadku tego typu rejestrów detektyw może sprawdzić, czy firma nie ma długów, jak spłaca kontrahentów, jaki jest kapitał spółki, a także dokonać weryfikacji majątku danego przedsiębiorstwa.
- Prowadzenie wywiadu środowiskowego – element wywiadu środowiskowego pozwala na weryfikację opinii o firmie, ale też na analizę faktycznego, a nie wykazanego majątku (dostęp do nieruchomości i ruchomości etc.).
- Praca pod przykrywką – praca pod przykrywką pozwala zbliżyć się detektywowi do kontrolowanej firmy poprzez przeanalizowanie czy firma jest uczciwa w trakcie realizacji procesu zamówienia, jak podchodzi do klienta, czy ma uczciwe zamiary wobec swoich kontrahentów itd.
Efektem powyższych działań jest pełen przekrój informacji o bieżącej sytuacji podmiotu gospodarczego, wraz z najnowszą historią jego funkcjonowania. Kompleksowy raport powinien zawierać wszelkie dane, a także wnioski z pracy detektywa. Po analizie możesz sprawdzić czy warto współpracować z danym przedsiębiorstwem, czy lepiej tego unikać.