Ustalanie majątku osoby trzeciej to skomplikowany proces, wymagający cierpliwości, umiejętności socjotechnicznych, doświadczenia i odpowiednich narzędzi zarówno technicznych jak ich służących do weryfikacji źródeł internetowych. Jest przydatny nie tylko w trakcie odzyskiwania długów, ale też wielu innych sprawach. Jak w ustalaniu majątku może pomóc detektyw? Czym jest w stanie zająć się prywatny śledczy i jak wybrać odpowiednią agencję detektywistyczną do spraw majątkowych?
Ujawnianie majątku nie zawsze jest „w interesie” osoby zainteresowanej. Zdarza się, że posiadane dobra ukrywane są wręcz przed zainteresowanymi (np. wierzycielami, rodziną, szefostwem, wspólnikami itd.). Z różnych powodów ukrywane są posiadane papiery wartościowe, udziały w firmach, ruchomości i nieruchomości. Zdarzają się sytuacje, że majątek pozornie przepisywany jest też na bliskich (w celu zafałszowania faktycznego stanu majątkowego). W ustaleniu realnego stanu majątkowego określonej osoby pomoże detektyw. Z jakiego powodu jest to tak ważne?
W jakich sytuacjach warto ustalić majątek osoby trzeciej?
Istnieje wiele sytuacji, gdy ustalenie majątku osoby trzeciej przez profesjonalistę jest wskazanym procesem. W jakich sprawach sprawdzenie takiego stanu jest istotne?
- Odzyskanie zadłużenia – jeżeli mamy problem z odzyskaniem długów, ustalenie faktycznego majątku może okazać się niezbędne. Dłużnik, który pozornie jest pozbawiony majątku nie będzie w stanie zwrócić długów i sąd będzie na to zwracał uwagę. Wykazanie majątku w procesie zmienia postrzeganie sprawy i pomoże w odzyskaniu pieniędzy.
- Weryfikacja kontraktowa – majątek warto sprawdzić przed wejściem we współpracę z określonym podmiotem gospodarczym. To element skontrolowania prawdomówności i wiarygodności kontrahenta. Faktyczny majątek powinien pokrywać się z deklarowanym. Ponadto dzięki wiedzy na temat majątku kontrahenta jesteśmy w stanie zabezpieczyć umownie transakcje.
- Weryfikacja wspólnika – podobnie jak przy weryfikacji kontraktowej, weryfikacja majątku wspólnika może stanowić zabezpieczenie przyszłości potencjalnej firmy. To pomoże np. w zabezpieczeniu wkładu własnego w spółkę albo potencjalnej wypłacalności wspólnika.
- Kontrolowanie pracy dla konkurencji – weryfikacja majątku może pomóc w sprawdzeniu, czy osoba zatrudniona nie pracuje nielegalnie dla konkurencji lub czy nie posiada ukrytych udziałów w konkurencyjnych spółkach, które mogłyby stanowić tzw. konflikt interesów.
- Podejrzenie przestępstwa – to element sprawdzający czy nie doszło w sytuacji biznesowej do przyjęcia nielegalnej korzyści majątkowej. Ukryty majątek może być dowodem na tego rodzaju przestępstwo.
- Podział majątku przy rozwodzie – dzięki temu można wykazać jaki majątek faktycznie posiada małżonek, aby włączyć go w negocjacje rozwodowe lub uwzględnić w trakcie rozprawy.
Część majątku jest niekiedy przepisywana na osoby bliskie albo odwrotnie – dla uwiarygodnienia kontrahentów, potencjalny wspólnik może „na papierze” dysponować majątkiem, który do niego nie należy. Tego typu kwestie weryfikuje detektyw.
Co o majątku i jego ukrywaniu mówi prawo?
Przede wszystkim pamiętaj, że istotny jest stan faktyczny posiadanego majątku, a nie to, co deklaruje dana osoba. Nie jest więc powiedziane, że to co na papierze oddaje realną wartość tego, co posiada dłużnik lub „alimenciarz”.
Co o takim fakcie mówi prawo? Tutaj ustawodawca przygotował przepisy ułatwiające walkę z tego typu procederem. Po pierwsze, w procesach wierzycieli liczy się faktyczny stan majątku. Po drugie – pozorne przepisywanie majątku na rodzinę czy znajomych w celu jego ukrycia zagrożone jest karą pozbawienia wolności do nawet lat 5, a co więcej można taką transakcję cofnąć na zasadzie skargi Pauliańskiej.
Detektyw – co może zrobić w procesie ustalania majątku?
Detektywi mogą sprawdzić stan faktyczny osób fizycznych, ale też firm i organizacji. Detektywi pracują jako analitycy poprzez kontrolowanie dokumentacji i wykazywanie wykrytej tam nieprawidłowości, jako pracownicy terenowi oraz prowadząc specjalistyczne działania w zakresie weryfikacji źródeł internetowych (badając m.in. to, z jakiego majątku faktycznie korzystają dłużnicy). Jakiego rodzaju majątek mogą sprawdzić detektywi? Które dokumenty pomagają w ustalaniu faktycznego stanu majątkowego?
- Akcje, obligacje, udziały w przedsiębiorstwach.
- Dokumenty dotyczące zbycia lub nabycia określonego majątku.
- Miejsce pracy wraz z wynagrodzeniem (legalnie i „na czarno”).
- Dodatkowe źródła dochodu.
- Wierzytelności.
- Ruchomości i nieruchomości posiadane w całości lub udziały w takowych.
Detektyw może różnymi sposobami i technikami zweryfikować stan faktyczny majątku osoby lub organizacji sprawdzanej, ułatwiając windykację zadłużenia lub weryfikację faktycznych możliwości potencjalnych wspólników lub akcjonariuszy.
Oszustwa gospodarcze wśród konkurencji – na co należy uważać
Jak detektyw ustala majątek? Najważniejsze informacje
Zacznijmy od tego, że w sprawach dotyczących długów, alimentów lub w przypadku przestępstw odzyskaniem długów mogą zająć się teoretycznie organy państwowe. To policja, prokuratura i sąd. Warto mieć jednak na uwadze ograniczone możliwości tych organów. Policjanci i sądy zalewane są różnego rodzaju wnioskami, a funkcjonariusze czy komornicy nie poświęcą Twojej sprawie wystarczająco dużo czasu. W odzyskaniu swoich długów lub ustaleniu faktycznego majątku pomogą detektywi.
Detektywi działają niezwykle wszechstronnie, ustalając stan faktyczny majątku potencjalnego dłużnika, płatnika alimentów, wspólnika czy kontrahenta. W jaki sposób detektyw weryfikuje, jak dużą wartość faktyczną mają dobra posiadane przez osobę obserwowaną?
- Detektyw może sprawdzić rejestry, wypisy i zależności w różnego rodzaju spółkach oraz zbadać powiązania kapitałowo – osobowe.
- Śledczy jest w stanie przeszukać bazy danych o charakterze gospodarczym lub przeanalizować dane różnych podmiotów gospodarczych.
- Do zadań biur detektywistycznych należy przeprowadzanie analizy środowiskowej, rozmowy z bliskimi oraz wywiad dotyczący posiadanego mienia.
- Agencja detektywistyczna może przeprowadzać analizy zależności między spółkami oraz powiązania osobiste i firmowe osób powiązanych z majątkiem.
Rolą doświadczonego detektywa jest też weryfikacja mediów społecznościowych, stylu życia obserwowanej osoby i badanie przepływu pieniędzy. Detektywi mogą także prowadzić (zgodne z prawem) prowokacje zakupowe lub sprzedażowe, aby faktycznie skontrolować czy określony majątek należy do osoby kontrolowanej.
Doświadczone biuro detektywistyczne korzysta ze specjalistycznych technik oraz narzędzi OSINT i obserwacji, co pozwala na przygotowanie kompleksowego, rozbudowanego raportu. W raporcie dokładnie opisywane są dobra majątkowe faktycznie posiadane przez dłużnika (lub wspólnika) wraz z ich realną wyceną. Do raportu dołączone są także dowody świadczące o faktycznym dysponowaniem danego mienia (np. zdjęcia pokazujące, że osoba obserwowana cały czas jeździ samochodem, który teoretycznie nie jest już jej).
Taki raport możesz przedstawić później w sądzie jako dowód w sprawie lub – po analizie – dokonać własnej weryfikacji wiarygodności wspólnika. Z pewnością warto zainwestować we współpracę z detektywem przy sprawach finansowych, aby zapewnić sobie spokój i szerokie możliwości dotyczące np. odzyskania długów.