Każdy z nas z radością wspomina początki swojego związku. Jak w każdym bywają wzloty i upadki. Wzloty są fantastyczne, pełne sukcesów i wzruszenia, niestety jednak upadki są przykrym doświadczeniem, a niejednokrotnie traumatycznym pozostawiając po sobie trwały uszczerbek, a nieraz nawet niszczące ten związek. Takim upadkiem z całą pewnością jest zdrada męża lub żony. Jakie są przyczyny zdrady? Jakie są oznaki zdrady?
Za przyczyny uważa się:
- Biologiczne mechanizmy. Zwolennicy tej teorii twierdzą, iż zdrada jest z dużym prawdopodobieństwem uzależniona od genetyki człowieka. Psychologowie zaobserwowali, że bardzo często dochodzi do zdrady od osób, których rodzice również zdradzali.
- Wpływ kultury, społeczeństwa oraz mediów. Od dawna wiadomo, iż nasza osobowość kształtuje się m.in. przez wpływ otoczenia. Radykalni katolicy twierdzą, że niedopuszczalnym jest związanie się z osobą nawet po śmierci partnera. Z kolei, jeżeli w naszym otoczeniu w pracy, wśród sąsiadów czy przyjaciół dochodzi do licznych zdrad to również nasza skłonność do niewierności małżeńskiej wzrasta.
- Problemy leżące u podstaw związku. Jest to dość ogólna przyczyna natomiast takimi problemami może być niedojrzałość emocjonalna jednego z partnerów, rozbieżne oczekiwania od wspólnego pożycia czy też nieumiejętna komunikacja z partnerem.
- Zjawisko pustego gniazda. Psychoterapeuta Fred Pitmann zaobserwował owe zjawisko tłumacząc je sytuacją, kiedy z gniazda rodzinnego wychodzą dzieci wkraczając w dorosłe życie. Wtedy w małżeństwie pojawia się poczucie straty, a w jego efekcie chęć przeżycia czegoś nowego.
- Zjawisko szczytu. Polega na tym, że jeden z partnerów odnosi sukcesy zawodowe, co powoduje poczucie spełnienia. W tej sytuacji osoba wychodzi z założenia, że „wszystko jej wolno” w związku z tym szuka nowych wrażeń.
- Seksualność. Sytuacja, kiedy jeden z partnerów ma większe oczekiwania seksualne od drugiej strony. Często wiąże się to z niedojrzałością emocjonalną.
- Brak zaangażowania. W pędzie dzisiejszego świata i natłoku obowiązków często zdarza się, że nie dostrzegamy naszego partnera/ki. Zapominamy o drobnych gestach jak kwiatek, wspólna kolacja w mieście, wypad do kina czy po prostu rozmowa o samopoczuciu.
- Chęć zemsty. Ma ona miejsce, kiedy druga strona związku małżeńskiego dopuściła się jakiejś krzywdy. Najczęściej tą krzywdą jest zdrada, a druga strona pragnąc zemsty robi to samo w poczuciu „To ty dałeś/aś na to przyzwolenie”.
Jak rozpoznać zdradę? Jakie są oznaki zdrady?
- Nagłe zainteresowanie własną osobą. Jeżeli partner/ka niespodziewanie zaczęli dbać o swój wizerunek poprzez zapisanie się na siłownie, częstsze wizyty w salonach piękności czy też zakupy nowych ubrań możemy podejrzewać, że nasz partner/ka chce zaimponować komuś innemu.
- Ukrywanie telefonu lub zmiana hasła do niego czy do komputera lub tableta. Ograniczenie dostępności do urządzeń mobilnych może świadczyć o tym, że jest w nich coś, co partner/ka nie chce abyśmy zauważyli.
- Brak aktywności seksualnej. Psychoterapeuci twierdzą, że jeżeli partner/ka nie oczekuje wrażeń seksualnych od małżonka/ki to może to sugerować, że otrzymuje te doznania gdzie indziej.
- Partner/ka zmienił/a stosunek do ciebie. Jeżeli w naszych relacjach pojawiła się oziębłość, obojętność czy też brak zainteresowania, co wcześniej się nie wydarzało to warto sprawdzić, co jest tego powodem. Nietypowa może być również zbytnia drażliwość i nerwowość.
- Zmiana organizacji dnia. Niepokojącą oznaką jest, kiedy partner lub partnerka wcześniej wychodzą do pracy bądź później wracają. Przykładem są również sytuację kiedy wychodzą z domu pod pretekstem spotkania z przyjaciółmi lub spotkań biznesowych, co wcześniej się nie zdarzało lub zdarzało, ale zdecydowanie rzadziej. W tej sytuacji warto zwrócić uwagę czy partner/ka odbiera telefon lub odpisuje na smsy.
- Dziwne rachunki. Przykładem może być opłata za kolacje z przyjacielem bądź znaleziony w spodniach paragon za dwa bilety do zoo.
Jak poradzić sobie ze zdradą partnera/ki?
Niestety nie ma na to jednej odpowiedzi. Każdy z nas jest inny, w związku, z czym jedna osoba poradzi sobie ze swoimi problemami bez pomocy z zewnątrz, a komuś innemu będzie trudno zrozumieć zaistniałą sytuację. Na pewno jednak nie można przeceniać swoich sił i jeżeli tylko czujemy taką potrzebę to warto skorzystać z pomocy specjalistów. W przeciwnym razie może to się odbić na naszym zdrowiu psychicznym. W tego typu sytuacjach musimy również zadbać o swoje prawa oraz majątek. Tutaj pomocą może służyć prawnik, który zadba o nasze interesy oraz detektyw, który zgromadzi materiały dowodowe przy wykorzystaniu, których adwokat uzyska satysfakcjonujący dla ciebie wyrok postępowania sądowego. Jeżeli masz obawy, co do wyboru skutecznego prawnika, detektywa lub psychologa to warto zgłosić się do biura, które świadczy te usługi kompleksowo gwarantując swoją rzetelność marką biura. Profesjonaliści powinni zapoznać się z twoją sytuacją, przeanalizować ją, a następnie wspólnie opracować strategie działania tak, aby przeprowadzić cię przez całe postępowanie sądowe szybko, bezpiecznie i przede wszystkim korzystnie.