Zdrada to niezwykle bolesny moment, który odciska ogromne piętno na psychice zdradzanej osoby. Niezależne badania przeprowadzone przez instytuty badawcze pokazują, że ponad połowa związków po tzw. skoku w bok się rozpada. Jednak nie zawsze partner lub partnerka zdają sobie sprawę, że najbliższa jej osoba ma kochanka lub kochankę. Jak rozpoznać ewentualną zdradę? W jaki sposób warto wtedy zareagować?
Czym jest tak naprawdę zdrada? To świadome złamanie norm i wartości przyjętych w danej grupie ludzi albo związku dwóch osób. Oznacza to, że zdradą niekoniecznie musi być wyłącznie współżycie z kochankiem lub kochanką. Współcześnie nauka wyróżnia wiele rodzajów zdrady i warto je poznać, aby dowiedzieć się, czy partner lub partnerka nie jest nam wierna lub wierny.
Rodzaje zdrady – oto, na co musisz się przygotować
Najpopularniejszy jest oczywiście klasyczny rodzaj zdrady, w którym partner spotyka się z kochanką lub kochankiem fizycznie. Zdrada ta może mieć objawy incydentalne (polegające na pojedynczych spotkaniach z jedną lub kilkoma osobami w celu współżycia) lub długotrwałe. W tym drugim przypadku partnerka lub partner zdradzają z jedną osobą, a zdrada polega nie tylko na stosunku, ale też np. na wspólnych wyjazdach, rozmowach, kolacjach i podobnych kwestiach.
Coraz częściej rozróżnia się także zdradę internetową. Na czym polega zdrada na odległość? Partnerka lub partner poznają osoby trzecie w serwisach randkowych lub aplikacjach podobnego rodzaju i zaczynają ze sobą czatować. Wysyłają sobie zdjęcia, rozmawiają też o intymnych sprawach. Niekoniecznie muszą dążyć do spotkania fizycznego, chociaż niekiedy jest to spotykane.
Pamiętajmy, że zdradą możemy nazwać wszystkie sytuacje, w których między dwojgiem niezwiązanych ze sobą ludzi dochodzi do zżycia się fizyczno-psychicznego. Oczywiście, musi być uwzględniony podtekst pożądania osoby trzeciej lub uwzględniania jej w swoich planach życiowych. Przyjaźń damsko-męska nie musi oznaczać od razu zdrady!
Niewerbalne oznaki zdrady i zmiany w zachowaniu partnera lub partnerki
Pierwsze oznaki zdrady mogą być trudne do zauważenia gołym okiem. Najczęściej takich objawów możemy znaleźć kilka. Przede wszystkim nagła zmiana zachowania partnerki lub partnera jest częstą wskazówką, że dochodzi do zdrady. Osoba, która dotychczas niezbyt dbała o siebie zaczyna nadzwyczajnie przykładać uwagę do swojego wyglądu. Nowe hobby, zainteresowania, inne spędzanie czasu czy kompletna zmiana preferencji estetycznych mogą świadczyć o nowej znajomości partnerki lub partnera.
Zwracajmy też uwagę na ewentualne rozkojarzenie czy bardzo duże skupienie w codziennych czynnościach. Zdrada może oznaczać też diametralnie inne podejście do zdradzanego partnera. I tak, jeżeli dotychczas mąż lub żona byli wobec nas oschli i niedostępni, a nagle (z niewytłumaczalnego powodu) stają się troskliwi i ciepli (albo odwrotnie) to może być to objaw zdrady.
Oczywiście, pamiętajmy, że oznaki niewerbalne nie są twardymi dowodami na zdradę. Powinny być poparte faktami. Mogą oznaczać np. problemy w pracy, inne nastawienie partnerki lub partnera albo innego rodzaju zachowanie.
Symptomy zdrady, które są widoczne gołym okiem – na nie należy uważać!
Możliwe są również oznaki zdrady, które nie opierają się na zachowaniu partnera. O jakich mowa? Osoba zdradzająca może znikać pod pretekstem zostawania w pracy. Częściej będzie wyjeżdżać też w różnego rodzaju delegacje służbowe. Do symptomów zdrady zaliczymy też częste i niespodziewane wyjścia z domu oraz wyraźne zdenerwowanie przy pytaniu o te wyjścia.
Kolejne objawy zdrady łączą się ze sprzętami telekomunikacyjnymi. Najczęściej zdradzający partner chowa smartfona lub komputer, utrudniając dostęp osobom z rodziny. Nie będzie pozwalał korzystać z niego w czasie jazdy. Zacznie usuwać historię, kontakty czy SMS-y. Może też na długo zamykać się z telefonem lub komputerem w toalecie lub innym, niedostępnym pomieszczeniu.
Zmiana haseł w komputerze (np. dostępu, ale też w mediach społecznościowych) także jest objawem postępującej zdrady. Dodatkowo zwróć uwagę na fakt ubywania paliwa lub przebieg auta — oznacza to, że partner jeździ gdzieś w odległe miejsca, nie mówiąc gdzie.
Jeżeli symptomy niewerbalne pokrywają się z podejrzaną aktywnością partnerki lub partnera – zdrada jest bardzo prawdopodobna.
Co jeszcze może oznaczać, że partner lub partnerka nas zdradza?
Wśród pozostałych symptomów zdrady wskazać należy między innymi:
- Wynajem pokoju w hotelu lub pensjonacie bez informowania o tym partnera – oznacza to, że partner potajemnie spotyka się z kimś lub wyjeżdża w nieokreślonym bliżej celu.
- Wynajem lub zakup mieszkania – brak transparentności w związku zawsze może oznaczać zdradę. Niekonsultowany wynajem mieszkania może oznaczać, że osoba tworzy tzw. drugie życie i wdaje się w relację z kochankiem lub kochanką.
- Zakładanie drugiego konta w banku – dzięki temu partner może ukryć wydatki na rzecz kochanka lub kochanki.
- Posiadanie drugiego telefonu komórkowego – ten element ułatwia komunikację z osobą trzecią.
- Znaczny spadek lub wzrost libido – badania naukowe potwierdzają, że aktywność seksualna w czasie romansu może być diametralnie różna, niż u partnerów, którzy zachowują wierność.
- Wdrożenie nowej diety na bazie produktów, których dotychczas partner lub partnerka nie tolerowały pod względem smaku.
Każdy z powyższych może być mniej lub bardziej oczywisty. Zwracajmy uwagę również na to, że partner nie poinformuje nas o wynajętym na boku mieszkaniu. W takim przypadku naszą czujność powinny wzbudzić nieznane klucze, które znajdziemy np. w jego kieszeni.
Rozwód z narcyzem – jak się do niego przygotować i na co warto zwrócić uwagę?
Jak reagować, gdy podejrzewamy zdradę?
Nie polecamy paniki i wpadania w szał. Chociaż jest to trudne, zanim przejdziemy do działań, należy dokładnie przeanalizować całą sytuację i podjąć określone kroki. Pamiętaj, że każdy czyn niezgodny z prawem może obrócić się przeciwko Tobie w czasie rozprawy rozwodowej, albo może skutkować pozwem cywilnym ze strony osoby zdradzającej. Zdrada nie jest bowiem niczym niezgodnym z prawem, zgodnie z obowiązującymi w Polsce przepisami.
Po pierwsze, warto spróbować wyciągnąć jak najwięcej informacji od partnera. Być może w przypływie szczerości sam przyzna się do romansu albo wyjaśni, skąd biorą się jego specyficzne zachowania. Nie sugeruj od razu zdrady, gdyż może to zaognić sytuację i doprowadzić do skrajnie niebezpiecznych sytuacji. Najlepiej działaj dyskretnie i skutecznie.
Warto też samemu odpowiedzieć sobie na pytanie, co chcemy zrobić z wiedzą o ewentualnej zdradzie partnera. Psychologowie doradzają, aby dać sobie chwilę na przyswojenie sobie tej sytuacji i na chłodno przenalizowanie kolejnych kroków w życiu. Podejmowanie jakichkolwiek decyzji na gorąco nie jest dobrym rozwiązaniem. Podkreślmy też, że powyżej wskazane symptomy niekoniecznie muszą oznaczać zdradę partnera – podłoże takiego zachowania może być różne!